روی خط عدالت:

access_alarm 2020/04/30

روحیه انقلابی

امام اولا که انقلاب رو محصول یک هیجان و یک جو و این‌ها به حساب نمیارند و محصول روحیه انقلابی به حساب میارند؛ و یک تعریف خاصی هم از روحیه انقلابی دارند که اتفاقا دقیقا به فضای امروز ما و شرایط امروز ما تطبیق می­کنه؛ من اگه اجازه بدین این کلمات حضرت امام رو بخونم.

در صحیفه حضرت امام جلد ۹ صفحه ۳۸۴ که مربوط به سال ۵۸، این صحبت­های حضرت امام، خیلی کلمات زیبایی است خیلی جای گفتگو هم داره که حالا دهه فجر هم هست یاد امام و شهداء این کلمات نورانیمون می­کنه ان شاءالله.

 

می­فرمایند که: این تحول روحی که در جامعه ما بحمدالله پیدا شده است و رو به رشد است و امیدوارم که کمک کنیم که هر که به رشد خودش برسد اهمیت این تحول روحی بیشتر از اهمیت این پیروزی است؛ این یک پیروزی معنوی است.

یعنی ما دهه فجر رو که به عنوان پیروزی انقلاب جشن می­گیریم؛ اونی که مهم تره باید براش جشن بگیریم و باید بهش افتخار کنیم این تحولی است که تو این نفوس ایجاد شد و این روحیه انقلابی است که شکل گرفت که البته حضرت امام توضیح میدن این روحیه انقلابی چیه!

می­فرمایند که: اهمیت پیروزی معنوی بیشتر از پیروزی نظامی و مادی است و این معنا حاصل شده است. ما الان مشاهدمان هست که جوان­های ما چه جوان­های نیروی انتظامی، و چه جوان­های معمولی و پاسدار­ها  و حتی بازاری­ها مکرر می­آیند پیش من؛ حتی امروز و آرزو می­کنند به من می­گویند: شما دعا کنید ما شهید بشویم.

 

این روحیه، این روحیه انقلابی که در نفوس پیدا شده است؛ این یک معجزه الهی است.

این کلمات حضرت امام و خیلی درخور تأمل و خیلی زیباست.

این حسی که به پیروزی مقطعی و ظاهری کسی اکتفا نمی­کنه؛ به یک سود ظاهری، به یک نتیجه موقت کسی اکتفا نمی­کنه. از اون اهداف بلند غافل نمی­شن این میشه روحیه انقلابی و این به تعبیر حضرت امام معجزه ا­ست که البته خب جوون­ها این روحیه قطعا درشون بیشتر؛ افق­ها رو بهتر رصد می­کنند؛ انگیزه برای حرکت به سمت افق­ها در جوون­ها بیشتر؛ در این­ها بحثی نیست ولی یه جای دیگه حضرت امام تعبیر اینجوری دارند ما همون ملتی بودیم که ما رو تختیر کرده بودن تو سرمون می­زدند جرأت نداشتیم با یک پاسبان خودمون رو درگیر بکنیم داد بزنیم حقمون رو بگیریم.

 

الان راحت علیه شاه موضع گرفتیم و الان کل استکبار جهانی رو دچار چالش کردیم این میشه روحیه­ انقلابی که البته این ایام با ماجرای شهادت سردار سپهبد عزیزمون، شهید حاج قاسم سلیمانی، این روحیه واقعا دوباره دمیده شد و مضاعف شد بین مردم؛ اون حس حرکت به سمت افق­ها اون امید، اون انگیزه، اون شادابی، نشاط، اون میل به شهادت و درخواست شهادت با همه وجود این دوباره زنده شد؛ این میشه همون روحیه­ انقلابی که تا حالا هم هر چه برکتی داشتیم اینم باز از تعابیر امام و رهبر معظم انقلاب هر چقدر ما رشدی، نتیجه­ای، پیشرفتی داشتیم مال این روحیه بوده.

 

حرکت کردیم از موانع، از خطرات نترسیدیم. جا نزدیم؛ با این روحیه پیش رفتیم کار مملکت هم پیش رفته؛ به نتیجه هم رسیدیم.

هروقت هم روحیه انقلابی نداشتیم؛ به یک نتیجه ظاهری و موقتی اکتفا کردیم؛ مشغول خورد و خوراک و خانواده و تیپ و جناح و مجموعه خودمون شدیم؛ عقب افتادیم.

 

اولا ما باید رسیدن به اون هدف رو رصد بکنیم؛ ممکن بدونیم اون هدف نهایی؛ خب باز اینم تو کلمات حضرت امام فراوانه یکی از اهداف انقلاب رسیدن به دوران ظهور حضرت بقیة الله؛ بعد تو کلمات امام و رهبری این به کرات بوده و هست که این افق پیش روی ماست ان ­شاءالله بهش خواهیم رسید.

مقدورماست محصور ما و این نسل بشارت دیده است از این جهت که این امکان رو داره به اون دوران طلایی برسه؛ اگر این روحیه در ما قوی باشه و این نگاه در ما جدی و عمیق باشه این روحیه انقلابی در ما حفظ میشه.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *