روی خط عدالت:

وظایف منتظران – قسمت دهم

برای امام در دوران غیبت اهل آسمان و زمین گریه می‌کنند و همه‌ی مومنین بر او گریه می‌کنند؛ همه بر او حزین‌اند. بعد امام رضا این‌ طوری فرمود: « بابی و أمی سمیّ جدی، شبیهی و شبیه موسی بن عمران [۱] » پدر و مادرم فدای اون کسی باشه که هم نام جدم رسول خداست؛ شبیه من و شبیه موسی بن عمران( علیه‌السلام) هست کسی است که «کم من حرّی مؤمنة، و کم مؤمن متأسّف حیران حزین عند فقدان الماء المعین [۱]» چه انسان‌های مومن و مومنه‌ای که برای حضرت محزون اند؛

وظایف منتظران – قسمت نهم

روشی که پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت داشتند بر این بود که کار رو محکم انجام بدید؛ متغن انجام بدید؛ درست انجام بدید؛ آفتی که متاسفانه گاهی وقت‌ها بعضی از ماها دچارش می‌شیم اینه که کار رو سرسری انجام می‌دیم؛ بی‌دقت انجام می‌دیم؛ بی‌توجه انجام می‌دیم؛ بدون اینکه توجه کنیم این کار اصلا به نفع دینه؟ به ضرر دینه؟ این کار به نفع امام زمانه؟

وظایف منتظران – قسمت هشتم

امام صادق( علیه‌السلام) فرمودند که: فَالیَتِقِ الله عَبدٌ وَلیَتَمَسَک بِدینِه در این دوران غیبت امام زمان علیه‌السلام سعی کنید که تقوای خدا را داشته باشید و دین خودتون رو خودتون مراعات کنید؛ این هم خیلی نکته مهمیه؛ تقوا خدا یعنی اینکه انسان خدا را در محاسبات ملاحظه کنه یعنی بدونه بین خود و هر کاری که می‌خواد انجام بده خدا هست؛ چون تقوا از سپر و وقایه گرفته؛ وقایه سپر به این معناست؛

وظایف منتظران – قسمت هفتم

یکی از وظایفی که همیشه مومنین دارند‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و در دوران غیبت این وظیفه هست، استقامت کردنه در راه درست. انسان منتظر وقتی اون اهداف رو می‌بینه، اون مسیرو رو می‌بینه توی این مسیر محکم می‌ایسته. خداوند به پیامبرش همین رو دستور میده« فَاستَقِم کَما اُمِرتَ وَ مَن تاب مَعَکَ، سوره مبارکه هود آیه ۱۱۲» هم خودت محکم بایست و هم دیگران رو در این مسیر به استقامت فراخوان

وظایف منتظران – قسمت ششم

یه عده­ای هم هستن که متاسفانه منفعل هستند یعنی: آدم­هایی هستند که اگر در جمع خراب قرار بگیرن رنگ عوض می­کنن به یه شکله به اصطلاح تاثیرپذیر دارن این آدم­ها   نمی­تونن برای امام مشکل حل کنن؛ این­ها معمولا اگر توی فضای غلط قرار بگیرن به سمت دشمن و بدی­ها متمایل می­شن و روشون اصلا نمیشه حساب کرد.

وظایف منتظران – قسمت پنجم

هل خیر باشیم؛ فرمودند: اهل خیر باشید صفتون رو معلوم بکنید. نمیشه بگی آقا منم مثل دیگران ببینم حالا امواج به چه سمتی میره؟ اگر فرض کن بی دینی رواج پیدا کرد خوب خیلی خوب منم یکی از اونا، اگر فضای مجازی امروز همه گیر شد و افراد دیگه توجه نکردند تو فضای مجازی هم باید خطوط قرمزی وجود داره، بگم خیلی خوب منم مثل دیگران. اگر قرار شد که راحت تهمت بزنیم، راحت غیبت کنیم، بگم خوب خیلی خوب منم یکی مثل اونا، اینکه معنای دینی نداره.

وظایف منتظران – قسمت چهارم

جامعه‌ای تغییرنمی‌کنه؛ نعمت‌ها از افراد برداشته نمیشه مگر به دست خودشون« إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم- قرآن کریم، سوره رعد، آیه ۱۱» وقتی این قاعده رو ما در قرآن و در روایات می‌بینیم و عقلم به او راهنمایی می‌کنه؛ برای تحقق جامعه ظهور یا برای تحقق جامعه منتظر، نیاز به برنامه ریزی‌ و آینده نگری داریم؛ بدون برنامه ریزی حرکت برای ظهور معنا نداره، عملی نیست اصلا؛ بدون برنامه ریزی و بدون تلاش خستگی ناپذیر و آینده نگری و تلاش درون مسیر، انتظار صرفاً ادعاست.

وظایف منتظران – قسمت سوم

کسانی که انواع تفرقه‌ها و انواع دشمنی‌ها رو ایجاد می‌کنن و انواع اتهام‌ها و تخریب‌ها رو بر چهره مسلمانان و مؤمنین وارد می‌کنن؛ کسانی که انواع هجمه‌ها رو با ابزار‌‌‌‌های مختلفی به ساحت اسلام، این اسلام ستیزی که ایجاد می‌کنن؛ اسلام گریزی که ایجاد می‌کنن، عالم ستیزی که راه انداختن و راه می‌‌اندازن و مهدویت ستیزی، مبارزاتی که با بحث مهدویت دارن؛ با ترسیمی که از موعودی که به جعل درست می‌کنن؛ موعودی که اسرائیلی باید باشه؛ موعودی که حتما باید چهره صهیونیستی باشه؛ موعودی که اهداف لیبرال دموکراسی رو قراره محقق بکنه.

وظایف منتظران – قسمت دوم

ما نسبت به امام وظایفی داریم؛ یکی از مهمترین وظایفی که یک منتظر داره زمان شناسی است. اگر کسی بخواد برای امام کار بکنه، برای دین تلاش کنه، باید زمان شناس باشه. اینه که در روایات ما آمده کسی که عالم به زمان خودش باشه امور براش مشتبه نمی‌شه، دچار تردید‌ها و سردرگمی‌ها نمی‌‌شه، مفهومش‌ اینه یعنی شما وقتی می‌خوای امامت و یاری بکنی باید زمانت و بشناسی و الا نمی‌دونی وظیفت چیه؟ نمی‌دونی چیکار باید بکنی؟ نمی‌دونی امروز باید چیکار کنی؟

وظایف منتظران – قسمت: اول

این که در سلامی که برای امام زمان( علیه‌السلام) داریم می‌گیم« السَّلامُ عَلَیکَ یا سَبیلَ اللهِ الَّذی مَن سَلَکَ غَیرَهُ هَلَکَ- زیارت مخصوص حضرت صاحب الزمان( عج) مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی» سلام بر اون تنها راهی که جز این راه هلاکته. اینی که اهل بیت( علیه السلام) مانند کشتی نوح گفته شدن که در طوفان بلا و تنها راه نجات اینه یعنی اگه پسر نوح هم باشی فاصله بگیری، غرق می‌شی بفهمی تنها راهه؛ بفهمیم خدایی که ما رو آفریده تنها راه و چاه و می‌دونه؛ وقتی یه همچین اتفاقی افتاد- معرفت یعنی این- اون موقع با همه وجودمون به امام می‌گیم« فَمَعَکُم مَعَکُم لا مَع غَیرکُم- زیارت جامعه کبیره»