روی خط عدالت:

access_alarm ۱۳۹۵/۰۹/۲۵

پیوندهای عاشورا و ظهور…

نهضت نینوا، نهال و بذری بود که در عاشورا کاشته شد تا در گذر زمان، رشد کند و در عصر ظهور به ثمر بنشیند. به چند نمونه از پیوندهای عاشورا و انقلاب حضرت مهدی (عجل الله فرجه) توجه بفرمایید:

 

۱- مهدی، منتقم حسین

امام حسین به فرزندش امام سجاد فرمود: فرزندم! به خدا قسم، خونِ من از جوشش نخواهد ایستاد تا آن که خداوند مهدی علیه السلام را بر انگیزد و انتقام خون مرا بگیرد. (معجم الاحادیث الامام مهدی، ج۳، ص۱۸۲)

 

۲- اشک های قبل از ولادت

قبل از تولد هر دو بزرگوار، برایشان عده ای اشک ریخته اند. قبل از تولد امام حسین پیامبرانی که برای مصیبت و بلای کربلای ایشان ناله ها سر دادند و قبل از تولد امام مهدی نیز پیشوایانی از اهل بیت (علیهم السلام) بر بَلای دوران غیبت ایشان اشک ها ریخته اند.

 

۳- یاد امام حسین در دعای ندبه

در دعای ندبه و شرحِ غم هجرانِ مهدیِ موعود از میان صدها شهیدِ عترتِ پیامبر، تنها از شهید کربلا سخن به میان آمده…

 

۴- شعار امام و یارانش

شعارِ قیام جهانی امام زمان و یارانش «یا لَثاراتُ الحُسَین» خواهد بود. (نجم الثاقب، ص۴۶۹)

 

۵- از نسل حسین

بیش از ۲۰۰ روایت به این مساله اشاره دارند که حضرت حجت، از نسل امام حسین می باشد. مثلا حضرت علی علیه السلام به امام حسین فرمودند «ای حسین! نهمین فرزند تو، کسی است که بر اساسِ حق قیام می کند… قسم به خدایی که محمد را به پیامبری برگزید و او نیز مرا بر همه ی آدمیان مبعوث کرد این اتفاق، واقع خواهد شد. لیکن این امر بعد از غیبت و دوره حیرت خواهد بود.» (بحارالانوار، ج۵۱، ص۱۱۰)

 

۶- انتظار فرشتگان

در کلام امام صادق می خوانیم بعد از شهادت امام حسین فرشتگان نالیدند و گریستند و گفتند خدایا آیا فرزند پیامبر و برگزیده ات را به خود وا می گذاری؟ سپس خداوند سایه ی امام قائم را بر آنان نمایاند و فرمود: به وسیله ی این قائم از ظالمین و قاتلین حسین علیه السلام انتقام می گیرم. (نجم الثاقب، ج۲، ص۶۵)

 

۷- زیارت عاشورا در شب نیمه شعبان

توصیه و سفارش به زیارت اباعبدالله الحسین در شب میلاد امام عصر علیه السلام، افضل اعمال آن شب و موجب آمرزش گناهان و ثواب فراوان می باشد.

 

۸- ندای حضرت هنگام ظهور

گویاتر از همه، کلام خود حضرت صاحب، بعد از ظهور است که بین رکن و مقام می ایستد و ندا می دهد: «ای جهانیان! آگاه باشید و بدانید من امامِ قائم و شمشیرِ انتقام گیرنده هستم. ای اهل عالم! آگاه باشید که جدم حسین را تشنه کام کشتند و عریان روی زمین افکندند…» (الزام الناصب، ص۲۸۴)

 

۹- رجعت اباعبدالله الحسین

هنگام رجعت، امام حسین نخستین امامی خواهد بود که به دنیا باز می گردد و هم ایشان خواهند بود که امام قائم علیه السلام را غسل و کفن نموده و به خاک می سپارد… (اثبات الهداة، ج۷، ص۱۰۳)

 

۱۰- شب قدر و …

درشب قدر نیز که شب انسان کامل – حضرت ولیعصر عجل الله فرجه – است و فرشتگان به محضر او شرفیاب می شوند، نیز زیارت امام حسین وارد شده است.

 

شواهد و موارد متعدد اینچنینی، رسالت و مسئولیتِ «منتظران امام زمان را در دوران غیبت» به شاخصِ «یاران عاشورایی امام حسین علیهم السلام» نزدیک تر می گرداند، چرا که آن امام را «پاک بازانی مخلص، خدایی و عاشورایی» می طلبد…