روی خط عدالت:

امام غایب در قرآن

امام صادق (علیه السلام) در تفسیر این آیه فرمودند : متقین؛ کسانی هستند که به قیام حضرت قائم (علیه السلام) که البته حق است، اقرار و ایمان داشته باشند و غیب هم «امام غایب» است.

آخرین وصی در قرآن

مفضل میگه از امام صادق علیه السلام پرسیدم در این آیه، منظور از «کلمات» چیست؟ امام فرمودند : منظور همان کلماتی است که آدم از پروردگارش یادگرفت و توبه کرد؛ آن وقتی که گفت: “خدایا به حق محمّد، علی، فاطمه، حسن و حسین، توبه ام را بپذیر” و توبه اش پذیرفته شد؛….

سیصدوسیزده یار در قرآن

امام باقر – پس از ذکر بعضی علائم ظهور – فرمودند: آنگاه خداوند سیصدوسیزده نفر از یاران او را که به تعداد اصحاب بدر هستند، بدون قرار قبلی، نزد وی گرد آورد،….

وقایع نزدیک ظهور در قرآن

ابوبصیر از امام صادق (علیه السلام) روایت کرده که حضرت فرمودند: ناگزیر باید پیش از آمدن قائم علیه السلام سالی باشد که مردم در آن سال گرسنه بمانند و آنان را ترسی سخت از کشتار و کاهش اموال و کم شدن عمر و محصول فراگیرد که این در کتاب خدا بسیار آشکار است….

«امتحان منتظران» در قرآن

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: خداوند اصحاب موسی را به وسیله ی نهر آبی امتحان کرد چنان که فرمود « إِنَّ اللَّهَ مُبتَليكُم بِنَهَرٍ »، اصحاب قائم هم چنین_امتحانی خواهند داشت.

ارزش شناخت امام در قرآن

ابوبصیر از حضرت صادق (علیه السلام) سئوال کرد که تفسیر این آیه که «هر کسی را حکمت داده شود، پس به او خیر بسیاری داده شده» به چه معناست؟ حضرت فرمودند: «حکمت؛ بندگی خدا و شناخت امام است.»

«علم امام» در قرآن

او کسى است که این کتاب [آسمانی] را بر تو نازل کرد، قسمتى از آن آیات محکم است [یعنی صریح و روشن است] آنها اساسِ کتاب هستند و قسمتی دیگر متشابه است [که توضیح و تاویل ‏پذیرند] ….

به صوت حجازی قرآن مهدی

محمد بن عثمان (دومین نائب خاص) میگه: چون مهدی خلیفة الله متولد شد، نوری از بالای سرش به آسمان ساطع گردید، سپس برای پروردگارش به سجده افتاد. آنگاه سر از سجده برداشت……

«وارث پیامبران» در قرآن

هنگامی که قائم (علیه السلام) در مکه، تکیه به خانه خدا زند، با جملاتی خود را معرفی کرده، سپس آیه ی بالا را خوانده و می فرماید: «خداوند آدم و نوح و فرزندان ابراهیم و فرزندان عمران را بر جهانیان برتری داد و برگزید…»

سنگسار شیطان هنگام قیام

{او و فرزندانش را از شرّ شیطان رانده شده، در پناه تو قرار می دهم}

عبدالعظیم حسنی میگه: از امام هادی (علیه السلام) شنیدم که می فرمودند: مفهوم رجیم این است که شیطان با لعن از درگاه خدا رانده شده…

دینی که پس از ظهور می درخشد

رفاعه میگه شنیدم از امام صادق (علیه السلام) که می فرمودند: تأویل این آیه این است که موقع ظهور قائم ما، زمینی نیست که در آن لاإله إلا اللّه و محمّد رَسُول اللّه گفته نشود.

ملائکه هم هستند …

آرى (امروز هم) اگر صبر و تقوا پیشه کنید، و دشمن به همین زودی به سراغ شما بیاید، خدا شما را به پنج هزار از فرشتگان، که نشانه هایی با خود دارند، یاری خواهد داد!

امام باقر (علیه السلام) فرمودند: فرشتگانی که رسول خدا را روز جنگ بدر در زمین یاری کردند، از آن پس به آسمان بالا نرفتند و نمی روند تا اینکه صاحب الامر (عجل الله فرجه) را یاری کنند، تعداد آن فرشتگان، پنج هزار است.

حسادت به امام !

حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: ما گروهی هستیم که خداوند اطاعت ما را واجب نموده… ما راسخون در علم هستیم، به ما حسادت می ورزند! چنانکه خداوند در این آیه می فرماید: « یا اینکه آنها به مردم (به پیامبر و آلش) به خاطر آنچه خدا از فضلش به آنها بخشیده حسد می ورزند… »

«خسف بیداء» در قرآن

سفیانی به کوفه سپاهی می فرستد که هفتاد هزار به شمار آیند! اهل کوفه را بکشند و اسیر کنند!! در این لحظات پرچم هایی از سمت خراسان خود را به کوفه می رسانند که در میانشان یاران راستین مهدی (علیه السلام) است…

بهترین رفیق

{و کسی که از خدا و پیامبر اطاعت کند، پس آنان [در قیامت] با کسانی همدم و همنشین خواهند بود که خدا نعمت خود را بر آنان تمام کرده از پیامبران، صدیقان، شهیدان و صالحان، و آنها رفیقهای خوبی هستند}

امام باقر (علیه السلام) درباره این آیه فرمودند: «نبیّین» رسول خداست، «صدّیقین» علی بن ابی طالب است، «شهدا» حسن و حسین هستند، «صالحین» ائمه معصومین اند و «حَسُنَ اولئِک رفیقا» قائم آل محمد (صلوات الله علیهم) می باشد.

هیچ حرفی برای گفتن ندارند!

{امروز، کافران از (زوال) آئین شما، مأیوس شدند بنابراین از آنها نترسید…}

جابر میگه حضرت باقر (علیه السلام) درباره این آیه فرمودند: «روز ظهور قائم آل محمد(علیهم السلام) است که بنی امیه نا امید می شوند؛ آنها هستند که کافر گشته و از آل محمد(علیهم السلام) نا امید می باشند.»

اوصاف یاران حضرت مهدی در قرآن

{اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد! هر كس از شما از دين خود برگردد به خدا زیانی نمی رساند، خداوند به زودی گروهى ديگر را مى ‏آورد كه آنان را دوست دارد و آنان نيز او را دوست دارند؛ [اينان] با مؤمنان فروتن و در برابر كافران سخت و نیرومندند، در راه خدا جهاد مى كنند و از سرزنش هيچ ملامتگرى نمی ترسند…}

حدیث داریم این آیه درباره قائم و اصحابش نازل شده…

حتمی بودن خروج سفیانی

او كسى است كه شما را از گِل آفريد، سپس مدتى را [برای شما عمر] مقرر داشت و اجل حتمى نزد اوست. با اين همه شما [مشرکان در یگانگی و قدرت او] ترديد مى ‏كنيد.

آنگاه که امام باقر علیه السلام در توضیح این آیه فرمودند «دو گونه أجَل داریم؛ حتمی و غیرحتمی»، حُمرانِ بْنِ أعْیَن عرض کرد: من امیدوارم اجل سفیانی از نوع غیر حتمی باشد. امام فرمودند: نه، به خدا قسم که آن از امور حتمی است.

«هنگامه قیام» درقرآن

مام باقر علیه السلام فرمودند: منظور خداوند از «آنچه به ایشان یادآوری شده بود فراموش کردند» این است که چون ولایت حضرت علی را وا گذاشتند با اینکه به آن مامور شده بودند، درهای همه چیز را بر آنان گشودیم… مغرور و شادمان شدند (و به آن دل بستند) ناگهان آنها را گرفتیم (و سخت مجازات کردیم) در این هنگام همگی مأیوس شدند به واسطه قیام حضرت قائم (علیه السلام)…

بسته شدن راه توبه

{اما آن روزى كه بعضى از آیات پروردگارت تحقق پذیرد، ایمان آوردن افرادی که قبلا ایمان نیاوردند یا در ایمانشان عمل نیکی انجام ندادند، سودی به حالشان نخواهد داشت! بگو انتظار بکشید ما هم انتظار می کشیم!}

امام صادق علیه السلام در تأویل این آیه فرمودند: … آیات «ائمه» هستند و آیه ی منتظره «قائم» است. ایمان کسی که تا قبل از روز قیام او با شمشیر، ایمان نیاورده، برایش سودی ندارد، گرچه به پدرانش ایمان داشته باشد.

«امر به انتظار فرج» در قرآن

..پس شما منتظر باشید، من هم با شما انتظار می کشم!

امام رضا علیه السلام فرمودند: صبر و انتظار فرج چه نیکوست، آیا سخن خدای تعالی را نشنیده ای که فرموده «چشم به راه باشید من نیز با شما چشم به راهم» پس بر شما باد که صبر کنید، که فرج پس از یأس می آید و پیشینیان شما از شما صابرتر بودند.

 «آخرین دولت» در قرآن

{موسی به قومش گفت: از خدا مدد بگیرید و استقامت ورزید که زمین از آن خداست و آن را به هرکس از بندگانش بخواهد واگذار می کند و سرانجام برای پرهیزکاران است}

امام باقر فرمودند: دولت ما آخرین دولت هاست‌، هر خاندانی که دولتی داشته باشند، قبل از ما به آن می رسند تا چون روش سلطنت ما را دیدند نگویند اگر ما هم سلطنتی داشتیم همین طور رفتار می کردیم، و همین است که قرآن می فرماید «وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِين».

«وقت ظهور» درقرآن

مفَضَّل میگه از آقایم حضرت صادق (علیه السلام) پرسیدم: آیا ماموریت مهدی منتظر، وقت معینی دارد و مردم باید بدانند کی خواهد آمد؟ حضرت فرمود: «حاشا که خداوند وقت ظهور او را طوری معین کند که شیعیان ما آن را بدانند!» عرض کردم، آقای من! چرا؟ فرمودند: «وقت ظهور همان ساعتی است که خداوند فرمود:

(ای رسول ما) درباره ساعة از تو می پرسند، بگو علمش فقط نزد پروردگار من است و هیچ کس جز او نمی تواند وقت آن را معین کند…» مفضل! زمان آن فقط نزد خداست…

 ظهور؛ حج اکبر !

و این اعلامى است از ناحیه خدا و پيامبرش به مردم در روز حج اكبر كه: خدا و پيامبرش از مشركان بیزارند! با اين حال اگر توبه كنيد، براى شما بهتر است، و اگر سرپیچی نمایید، بدانيد شما نمی تواند خدا را ناتوان سازید! و کافران را به مجازات دردناك خبر ده!

جابر از امام صادق و امام باقر (علیهم االسلام) درباره آیه بالا روایت کرده که فرمودند: «حج بزرگتر، ظهور قائم علیه السلام است…»

 «صیحه آسمانی» در قرآن

عبد الرحمان میگه به امام صادق گفتم: دشمنان، ما را سرزنش می کنند و به ما دروغگو می گویند! می گوییم “دو فریاد آسمانی خواهد بود” می گویند وقتی هر دو آسمانی ست پس چگونه فریاد_حق از باطل شناخته می شود؟! امام فرمودند: «شما چه گفتی؟» عرض کردم هیچ! فرمودند: به آنها بگویید هنگامی که آن فریاد بلند شود هر کس قبل از آن فریاد به آن ایمان آورده، آن را باور و تصدیق می کند؛ مگر خدای تعالی نفرمود:

ارزش صبر در انتظار

امام حسین علیه السلام فرمودند: «از ما خاندان، دوازده مهدی خواهد بود که اولین آنها امیرالمومنین علی بن ابی طالب است و آخرین آنها نُهمین از فرزندان من می باشد. اوست امام قائم به حق، خداوند زمین را به واسطه اش پس از مرگ “زنده” می کند، دین حق را به دستش بر همه ادیان چیره می نماید… او را غیبتی است که اقوامی در آن مُرتَد می شوند! [البته] عده ای پابرجا می مانند و اذیت می شوند! به آنها می گویند:
اگر راست مى‏ گوييد اين وعده چه وقت عملی می شود؟

آرزوی زیبای حضرت لوط

ای كاش در برابر شما قدرتی داشتم یا به اساسی محکم پناه می گرفتم

آرزو داشت که توانایی قائم علیه السلام را داشته باشد و با این جمله، استواری اصحاب او را یاد کرده! زیرا مردی از اصحاب او قدرت چهل مرد را دارد و قلبش از پاره ی آهن استوارتر است…

چگونه به امام زمان سلام کنیم؟

شخصی از حضرت صادق علیه السلام پرسید: آیا به امام قائم میشه بگیم السلام علیک یا امیرالمومنین؟ فرمودند: نه، این اسمی است که خدا حضرت علی علیه السلام را به آن مسمّی ساخته و بعد از او هم کسی این نام را بر خود نمی گذارد مگر کافر باشد.

گفت: فدای شما بشم، پس چگونه بر او سلام کنند؟ حضرت فرمودند: می گویند “السلامُ علیک یا بقیة الله” سپس این آیه را خواندند:

 روزهای خدا…

شنیدم امام باقر فرمودند: «روزهای خدا سه روزند: روزی که حضرت قائم (علیه السلام) قیام می کند، روز رجعت و روز قیامت»

️…وَذَكِّرْهُمْ بِأیّامِ اللّهِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ [ابراهیم/۵]

{و ایام_الله را به آنان یاد آور، در این نشانه هایی است برای هر صبرکننده ی شکرگزار!}